Zastanawiasz się jak dobrze zaistnieć w sieci, na facebooku i na instagramie? Zrealizuj sesję wizerunkową swojej marki.
Największą świadomość dotycząca tego jak ważna w komunikacji wizualnej jest sesja wizerunkowa mają firmy działające w dużych miastach, takich jak Warszawa i Kraków. Jednak wiedza na temat marketingu internetowego w sklepie online, na Instagramie i Facebooku jest coraz częściej numerem jeden dla właścicieli dużych i małych firm, zarówno producentów jak i usługodawców. Właściwie tematem powinien zainteresować się każdy, kto zarządza biznesem z myślą o pozyskiwaniu wartościowych klientów.
1. Czym właściwie jest sesja wizerunkowa?
Masz wizję tego, jak chcesz aby postrzegany był Twój produkt czy usługa. Może być elegancki albo luksusowy, sportowy, czy też seksowny, a może wręcz przeciwnie słodki i dziecinny? Konsekwentnie realizowane kampanie budują markę i jej przekaz czyli emocje z jakimi będzie się kojarzyć. Reklama, która ma zachęcić klienta do kupna i/lub utrzymać go przy sobie nie jest w stanie istnieć bez obrazu.
Sesja wizerunkowa powinna działać na wyobraźnię. Niestety często konsument nie jest w stanie sam sobie wyobrazić tego jak marka chce być postrzegana. To TY jako producent czy też usługodawca powinieneś rozpocząć narrację opowieści dotyczącej tego, co masz mu do zaoferowania. Klient, kiedy zobaczy Twój produkt w ciekawej aranżacji, jest w stanie wyobrazić sobie siebie w Twoich butach, w Twoim samochodzie na Twojej kanapie korzystając z Twoich usług, np. dekoratora wnętrz. Dlatego sesja wizerunkowa jest istotna. Załóżmy, że jesteś producentem ubrań, dobrze jest wybrać dwa- trzy hity z danej kolekcji, które przyciągną wzrok – zaintrygują np. na banerze na stronie głównej lub w reklamie na facebooku. Mniej osób zwróci uwagę na zdjęcie produktowe na białym tle. Lepiej „sprzeda buty” (w tym wypadku skłoni do kliknięcia w reklamę) ładna, uśmiechnięta dziewczyna w ciekawej sukience rewelacyjnie dopasowanej do butów. Jeśli całość będzie ze sobą współgrać, konsument kliknie reklamę, która przeniesie go do większego asortymentu w podobnym stylu. Jeśli jednak zdjęcie będzie ciekawe, ale sprzeczne z resztą kolekcji, klient ucieknie – przecież obiecano mu coś innego.
Sesje wizerunkowe powinny być przemyślane, ponieważ tworzone regularnie w określonym stylu kształtują charakter firmy w świadomości klientów – tworzą wizerunek. Na przykład marka modowa może być klasyczna, w dobrym tonie, zachowawcza, dla kobiet o ustabilizowanej sytuacji życiowej czyli w pewnym wieku. Ta sama firma może wypuścić kolekcję dla nastolatek, trochę romantyczną, seksowną, o modnych krojach i ekstrawaganckich kolorach. Różni je klient docelowy, jego potrzeby oraz budżet jaki przeznacza na zakupy. Nastolatka nie zwróci uwagi na kampanię kierowaną do kobiet po 40stce. To samo działa w drugą stronę. Aby przekaz wizerunkowy był jasny i długotrwały, firmy tworzą dedykowane marki pod konkretne grupy docelowe. Najlepszym przykładem jest Inditex (Pull&Bear, Bershka, Stradivarius, Oysho, Zara Home, Massimo Dutti oraz Uterqüe) lub rodzime LPP (Reserved, House, Cropp, Mohito i Sinsay) To część długofalowego planu marketingowego. Wydaje się, że najczęściej takie sesje realizują projektanci i producenci ubrań, jednak tematem powinien zainteresować każdy, kto wytwarza coś z myślą o sprzedaży. Bez względu na to, czy jesteś dietetykiem czy tez fryzjerem. Nie ma znaczenia czy jesteś producentem sukienek, Instagramerem czy prawnikiem. Aby dotrzeć do swojej grupy docelowej klientów musisz posługiwać się środkami, które przyciągną ich uwagę. I nie chodzi tylko o firmy prowadzące sprzedaż internetową, chociaż dla tych ostatnich sesja wizerunkowa powinna być standardowym punktem marketingowym równocześnie z fotografią produktową.
Obraz czyli najczęściej zdjęcia to pierwsza rzecz, na którą uwagę zwraca konsument, zwłaszcza w czasach Facebooka i Instagrama. Jeśli część wizualna zatrzyma jego uwagę, zagłębi się w tekst. A taki jest cel, prawda?
Gdzie w takim razie można wykorzystać zdjęcia wizerunkowe?
Dosłownie wszędzie, w materiałach marketingowych czyli:
wszelkie materiały wydawnicze typu ulotki, katalogi, plakaty, standy reklamowe, opakowania i inne.
*outdoor: bilboardy i reklamy wielkoformatowe
*reklama prasowa: Wszelkie reklamy w magazynach wciąż mają spory zasięg, warto to wykorzystać ilustrując przekaz dobrymi zdjęciami
*oraz najważniejsze – internet – oficjalna strona domowa firmy czyli najważniejsza wizytówka, banery reklamowe, okienka popup, sklepy internetowe, wszelkie artykuły, posty na Facebook, Instagram i wiele innych.
Czym różni się sesja wizerunkowa od lookbooka?
Niestety dość często fotografia wizerunkowa jest traktowana jako coś dodatkowego. Najważniejsze są zdjęcia produktowe, obiektywne, bezosobowe, często wyszparowane, umieszczone na białym tle. Chociaż jak sama nazwa wskazuje, to właśnie sesje wizerunkowe tworzą wizerunek. To właśnie te zdjęcia wyróżniają daną firmę na tle konkurencji i doprowadzają konsumenta do zdjęć produktowych.
Zdjęcie typu lookbook to przedstawienie produktu na modelce/modelu. Powinno jak najlepiej pokazywać produkt w neutralne stylizacji, tak aby inne elementy nie odciągały wzroku od produktu. Natomiast zdjęcie typu wizerunkowe, ma zainteresować, zwrócić uwagę, tak aby zaintrygowany klient chciał poznać szerszy zakres asortymentu. W sesji zdjęciowej typu kampania wizerunkowa można poszaleć z ciekawszymi stylizacjami, dekoracjami, kadrowanie. Produkt nie musi być pokazany w całości, od tego jest zdjęcie typu lookbook. Sesja zdjęciowa wizerunkowa ma być piękna, ciekawa, intrygująca, zwracająca uwagę.