Kreatywna książka kucharska & aplikacja mobilna - Kulinarna Gra.

Kulinarna gra to nowoczesne spojrzenie na tradycyjne książki kucharskie.

Studiując na Kierunku Grafika, musiałam znaleźć sposób, który pozwoliłby mi połączyć fotografię z grafiką użytkową. Efektem tego jest książka kucharska. Przeglądając wiele publikacji tego typu, łatwo zauważyć proste schematy, jakimi posługują się graficy, projektujący tego typu publikacje.
Postanowiłam więc przedstawić zbiór przepisów w trudną do przewidzenia formę, oraz unowocześnić całość przez połączenie książki z aplikacją mobilną.

Moim zamysłem jest, aby odbiorca potraktował tę książkę jako grę. Wybór pozostawiam czytelnikowi, w zabawie może uczestniczyć sam lub gotować wspólnie z przyjaciółmi. Przepisy podane są domyślnie dla czterech osób, co ułatwia obliczenie porcji dla dwóch osób, lub większej grupy. Świadomie zrezygnowałam z tradycyjnego spisu treści, przepisy ułożone są wg. klucza. Od mało skomplikowanych przystawek do potraw wymagających więcej pracy. W niektórych daniach poziom trudności definiują poszczególne składniki, które nie są często stosowane w polskiej kuchni, zaś dla Włochów są równie tradycyjne, jak nasze regionalne specjały.
W Polsce kuchnia włoska jest niezwykle popularna, ale najczęściej chodzi o spaghetti, lasagne czy królową zapiekanek – pizzę. Jest również bardzo lubiana, więc tym lepszym wydaje się być pomysł wspólnego gotowania, gdzie główną atrakcją są makarony. Książka została przygotowana wraz z rodowitym Włochem, Luca Fiore, autorem przepisów. To kolejny atut publikacji, nie są to przepisy zmodyfikowane przez Polaków, chociaż wszystkie zostały przygotowane z produktów dostępnych w Polsce.

Każdy przepis rozpoczynany jest żartobliwym tytułem, jaki użytkownik książki otrzyma, po przygotowaniu danej potrawy. Wspólnie proponujemy, aby czytelnik podjął wyzwanie
i dotarł na najwyższy poziom trudności. Jedyną nagrodą w tej grze jest satysfakcja ze spróbowania czegoś nowego oraz mile spędzony czas na wspólnym gotowaniu i rozmowach w gronie znajomych.

Po ukończeniu gry, książka może wydać się nudna. Dlatego też została przygotowana aplikacja komórkowa, która zdecyduje za użytkownika, który przepis wybrać. Po uruchomieniu prostego programu, karty zostają rzucone na talerz, czytelnik losuje z wachlarza kart. Wybrany kartonik otwiera panel w którym podana jest lista zakupów oraz strona na której znajduje się przepis w książce. To odpowiedź na odwieczne pytanie „Co dziś zrobić na obiad?” Ma to również praktyczne zastosowanie, aby będąc np. w sklepie szybko uzyskać listę zakupów. Ostatecznie powstała książka kucharska i aplikacja komórkowa, które stanowią jednolitą całość również pod względem graficznym i swobodnie łączą tradycję z nowoczesnością.

Pomysł, który stał się inspiracją do pracy dyplomowej miał być również pretekstem do spotkań. Miał zbliżać ludzi przez gotowanie. Mam nadzieję, że zrealizowana praca dyplomowa we wdrożonej formie mogłaby pobudzić czytelników do twórczego niekonwencjonalnego, artystycznego, wielobarwnego działania.

Koncepcja, projekt graficzny, zdjęcia oraz ilustracje to autorskie wykonanie Karoliny Grzesiak.
Projekt graficzny aplikacji wcielił w życie Maciej Flis.
Autorem przepisów jest Luca Fiore.

Książka w formacie: 22 cm x 26 cm,
Papier niepowlekany 150 g/m2
Warto zwrócić uwagę, że książkę można rozłożyć całkowicie na płasko, co zwiększa komfort korzystania z publikacji w czasie gotowania.
Do wykonania okładki zastosowano płótno introligatorskie niepowlekane wraz z obwolutą o szerokości 5cm pokrytą matowym laminatem. Całość uzupełnia czerwona wyklejka.
Niestandardowe wykończenie książki również wyróżnia publikację spośród innych poradników.

Praca magisterska przygotowana pod kierunkiem dr hab. Agnieszki Półroli, prof. nadzw. AJD, obroniona z wyróżnieniem w styczniu 2013 roku. Książka kucharska oraz aplikacja nie były dotąd publikowane.
Animacja poklatkowa oraz wizualizacja działania aplikacji: „Kulinarna Gra”


książka kucharska połączenie tradycyjnego wydruku z aplikacją

książka kucharska w formie gry zabawy cook book

projekt rozkładówek wykorzystanych w ksiażce kucharskiej cook book

projekt graficzny poziomów wykorzystanych w książce kucharskiej

aplikacja moblina, kulinarna cook book app

projekt graficzny kart wykorzystanych a aplikacji kulinarnej na urządzenia mobilne

aplikacja mobilna restauracja bar

aplikacja kulinarna na telefon tablet

aplikacja mobilna kategoria kulinaria

aplikacja połączona z książką kucharską